Kurt Donald Cobain a Nirvana frontembere volt, amely egyttes a grunge rock ("szemt rock") mfajban kpviseltette magt s j sznfoltknt trt be a '90-es vek zenei vilgba.
Cobain a Seattle-tl 140 km-re lv Hoquaim kisvrosban szletett 1967. februr 20-n. Anyja egy koktlbrban dolgozott, apja pedig autszerel volt. Cobain hamarosan a kzeli Aberdeen-be kltztt, egy csendes fafeldolgoz kisvrosba.
Cobain boldog gyerek volt, mindig mosolygott, s soha nem tudta kivrni a kvetkez napot. De 7 ves korban szlei vlsa miatt a dolgok megvltoztak, s sajt bevallsa szerint attl kezdve nem rezte magt biztonsgban. A vls utn egyre nehezebben lehetett vele bnni, antiszocilis s zrkzott lett. Cobain azt nyilatkozta, hogy ez a vlsgos idszak adott sokszor tmt a zenjkhz. Szintn ebben az idszakban trtnt, hogy rokonok kztt ingzott, egy idben pedig otthontalanul a hd alatt lt.
11 vesen hallotta elszr a brit Sex Pistols zenjt, ami magval ragadta, s Krist Novoselic bartjval egytt - npusztt letmdjukat feladva - a brit zenei letet meghatroz zenei hullmot hallgattk. Ehhez a hullmhoz tartozott a Joy Division, az a post-punk zenekar, melynek vglis kzvetlen leszrmazottja a Nirvana; a hangulat, a dallam s a szvegi minsg alapjn.
Cobain a gimiben nem nyert meg magnak tl sok embert mvszi belltottsga s kprombol felfogsa miatt. Nha verekedsekbe is keveredett emiatt, de ezt megbosszulta: "homokos" feliratokat gyrtott ellensgei kocsijaira. 1985-ben Aberdeen mr kipusztult volt, ekkor Olympia-ba kltztt. A Nirvana ltrejtte (1986) eltt szmos egyttest alaptott s hozott jra ssze. A Nirvana knos szvetsg volt kzte, Krist Novoselic basszusgitros s ksbb Dave Grohl kztt. Utbbi dobos volt, emellett tbb hangszeren is jtszott az egyttesben.
1988-ban mr kisebb koncerteket adtak s demo kazettikat is hallgatta a kznsg. 1989-ben jelent meg els, durvbb hangzs Bleach c. albumuk, egy Seattle-i fggetlen stdicg, a Sub-Pop kiadsban.
Nagy Brittaniban szleskr elismersnek rvendett a csapat, s 1991-ben szerzdst ktttek a Geffen-nel. Kt s fl vvel a Bleach megjelense utn kiadtk Nevermind c. albumukat, melyen fleg zzs, hangos szmok hallhatk. Ezek kzl az els, rdikban is jtszott szm a Smells Like Teen Spirit volt; ez szerezte meg szmukra az igazi hrnevet, s ez a szm vlt az egyttes elsszm slgerv. Nem tl sokan tudjk megfejteni a pontos szvegt, de Cobain egy olyan szveget rt, ami rabul ejtette a hallgatkat. A Nevermind tzmilli pldnyban kelt el, s ez 550 milli USA-dollrt jelentett szmukra - ezzel egyik pillanatrl a msikra milliomosokk vltak az egyttes tagjai. Cobain-t nagyon meglepte szemlyes s igen szenvedlyes zenjnek fogadtatsa, s csak annyit tudott nyilatkozni, hogy soha egyikjk sem gondolta volna, hogy ilyesmi megtrtnhet velk. Hamar egyrtelmv vlt, hogy a betegesen rzkeny 24 ves fiatalember nem fog tudni azonosulni a rock'n'roll vilgval s annak letstlusval. A '90-es vek elejn mr heroinozott; gy vallotta, hogy ezt vdpajzsknt hasznlta a turnzs szigor kvetelsei miatt, s hogy elnyomja a gyomorfekly okozta fjdalmait. A turnzs s nyoms kzepette is folyamatosan rta hallpontosan fkuszlt, szemlyes dalszvegeit.
Elgg sokkolta, amikor rjtt, hogy amit rt, sokszor nagyon mskpp fogadtk, mint ahogy vrta. Megdbbent, amikor megtudta, hogy az ironikus hangvtel, nemi erszak-ellenes dalt, a Polly-t elnekelte kt olyan frfi, akik megerszakoltak egy fiatal lnyt. Ksbb ezt az zenetet kiltvnyozta a rajonginak az Incesticide szvege mellett: "Ha valaki kzletek nem szereti a buzikat, a nket vagy a feketket, az menjen a j bds picsba." Ennek persze semmi haszna nem volt; de rbresztette Cobain-t, hogy egy egyik pillanatrl a msikra milliomoss vlt ugyan zenszknt, de az irnyts nem volt az erssge. Cobain-t az a gondolat is aggasztotta, hogy csapata lejrt a nagykznsg eltt s nem ppen a megclzott hallgatsgot vonzottk (pont azokat "vonzotta" ugyanis, akik annakidejn megvertk).
1992. februrjban tugrott a Hawaii-szigetekre, hogy elvegye a mr terhes Courtney Love-ot. Ugyanebben az vben a Nirvana kiadta Incesticide c. nagylemezt, s augusztusban Cobaint krhzba vittk heroin-tladagolssal. 1993 elejn, nem sokkal Frances Bean Cobain szletse utn, megjelent In Utero ("Mhben") c. nagylemezk, mely a lemezlistk ln landolt. Az In Utero-t a zenei sajt szles krben pozitvan fogadta, mivel ezen tallhat Cobain nhny legszenvedlyesebb dala. Ez az album sokkal nyitottabb volt, mint brmelyik msik elz lemezk. Az olyan dalok, mint az All Apologies ("Minden megbocstva") vagy a Heart-Shaped Box ("Szv-alak doboz"), rszleteztk Cobain nha nehzkes hzassgt, ms dalok pedig - mint a Scentless Apprentice ("Szagtalan inas") - lmnyeibl fakad aggodalmait s szenvedseit rta le.
A Nirvana belekezdett egy tmogat turnba, s 1993. novemberben akusztikus eladst forgattak az MTV-nek. Az, hogy a Nirvana az ket ihlet egyttesek s eladk eltt tisztelegnek, illetve Cobain szenvedlyes s rzelmes szli - klnsen a Where Did You Sleep Last Night-nl ("Hol aludtl tegnap jjel") - lecsendestettk azokat, akik t tehetsgtelennek titulltk. Pletykk terjengtek, hogy az MTV Unplugged sszellts lenne az utols Nirvana album, s a csapat felbomlana.
1993-94 teln az egyttes egy hosszabb eurpai turnra kszlt. Hsz koncert utn Cobain-nek mr torokproblmi is voltak s felplse miatt meg kellett vltoztatni a turn menett. Ezalatt az id alatt Rmba replt felesghez, aki szintn sajt egyttesvel kszlt turnra.
Mrcius 4-n Cobain-t rohammentvel, kms llapotban vittk krhzba, miutn kb. 50 elrt fjdalomcsillaptt vett be pezsgvel. Mindezt sikertelen ngyilkossgi ksrletnek titulltk. Hivatalosan azonban balesetnek neveztk, s mg a kzeli bartok vagy a csaldtagok sem tudtk az igazat. Nhny nap mlva visszatrt Seattle-be. Felesge, bartai s menedzserei meggyztk Cobain-t, - aki mg mindig mlyen volt rzelmileg - hogy vegyen rszt egy detoxikl programban Los Angeles-ben. Cobain mr pr nappal a kezds utn elhagyta az intzetet.
Cobain imdta a fegyvereket, s mindig volt nhny a birtokban vagy elkobozva. Vadszpuskja miatt idztk be t Seattle krnykn. Nhny nappal ksbb, prilis 5-n felment Seattle-i hznak garzs fltti szobjba s vget vetett az egsznek.
Holttestt egy villanyszerel tallta meg, amikor egy biztonsgi rendszert ment volna beszerelni a hzba. Senki nem jtt ajtt nyitni, ezrt krbejrta a hzat s benzett az ablakokon, ekkor ltta meg a holttestet, amirl elszr azt hitte, hogy egy prbababa. Akkor jtt r, hogy az Cobain, amikor a fl melletti vrfoltot megltta. Amikor a rendrk megrkeztek a helysznre, a fegyvert az llnak szegezve talltk. Ezenkvl a szobban lv szekrnyen megtalltk bcslevelt is, melyet piros tintval rt felesgnek s az akkor 19 hnapos lnynak.
A bcslevl utols szavai ezek voltak: "Szeretlek, szeretlek." 2 nappal holttestnek megtallsa utn kb. 5000 rajongja gylt ssze Seattle-ben a virrasztsra. Az elkeseredett tmeg profn mdon bekiablt, elgettk plikat s verekedtek a rendrsggel. Egy olyan kazettt is meghallgattak, melyen Courtney Love olvasott fel rszleteket frje bcslevelbl.
Kurt Donald Cobain 27 ves volt, mikor fejbeltte magt. |